RACD03-500 Not recommended for new designs
  • 3W Class II AC-DC LED power supply
  • 350mA, 500mA and 700mA CC/CV output
  • Fused input and SCP, OVP, OLP, OTP
  • 3kVAC isolation
  • IP66 rated
  • Low cost
Searching for Alternatives?
Contact RECOM
A compact universal AC input 3W constant current switching power module suitable for driving 1 - 6 high power LEDs. The output (dual constant voltage / constant current mode) current limit is fixed at 350mA, 500mA or 700mA. At lower output currents, the output is constant voltage. Connections are via 118mm long flying leads.
Attributes RACD03-500
Product Category AC/DC
Power (W) 3
Isolation Isolated
Vin (V) 90 - 264
Main Vout (V) 3 to 9.5
Output Voltage Range (V) 3 - 9.5
Nr. of Outputs Single
Iout 1 (mA) 500
Isolation (kV) 3.75
Mounting Type Wired
Package Style Standard
Length (mm) 52.1
Width (mm) 29.6
Height (mm) 23.1
Certifications CB, CE, EN 61347-1, ENEC, UL 8750
MIN Operating Temp (°C) -20
MAX Operating Temp (°C) 50
Protections OLP, OTP, OVP, SCP
Directives REACH, RoHS 2 (6/6), WEEE
Packaging Type Cardboard Box
Operating Modes CC
Warranty 3 Years
Regulation Regulated
Documents & Media
Title Type Date
RACD03.pdf Datasheet
RACD03.step 2D/3D Jul 24, 2019
RACD03_installation_guide.pdf Installation Feb 14, 2017
All of our AC/DC converters contain a built-in Under Voltage Lock-Out (UVLO) function that will disable the converter if the input voltage is too low to stop the input current getting too high. The UVLO is typically set to around 80V AC.
All RECOM production batches are burn-in tested in our factory before being shipped to the customer.
The inrush current is dependent on the converter, the load (especially the capacitive load) and the impedance of the primary power supply. Therefore, there is no recommended value for the inrush limiting inductor as this need to be individually worked out for each application. Having said that, usually 22µH~100µH is a good starting point.
2- The plastic case is 1/3 filled and allowed to rest.
3- The pre-tested converter pcb is inserted into the case and 2/3 filled and allowed to rest.
5- The case is sealed with a harder grade of epoxy and baked at 50°C for one hour to cure.
The silicone rubber potting process is as follows:
1- The pre-mixed silicone rubber compound is injected into the case
3- The case is topped up to the fill level
4- The converters are put aside to cure at room temperature.
Yes, our RACVxx series offer constant voltage outputs. The difference between a lighting CV driver and an industrial CV power supply is that the RACV's have full LED lighting certifications. (note: industial power supplies need PFC only above 75W. LED lighting regulations specify PFC from 25W. It is not permitted to use non-PFC power supplies above 25W)
Yes, for our AC input drivers we offer 0-10V analog dimming, TRIAC dimming and Thermal dimming.
The analog voltage is used to control an internal PWM circuit.
The controller chip has a multi-stage shutdown:
On : Open or 0V < Vr < 0.6V
minimum quiescent current - all circuits shut down - slowest restart response time
Off (Standby) : 0.6V < Vr < 2.9V
output power stage and PWM oscillator off - medium restart response time
Off (Shutdown) : 2.9V < Vr < 6V
output power stage off, all other circuits active - quickest restart response time
The RCD-24 series is step-down (buck) converter. You always need a higher input voltage than the output voltage required. A high power LED usually has a forward voltage drop of around 3.4V, so only three LEDs can be drivenin series from a 12V source. If the input voltage is increased to 24V, seven LEDs can be in the chain and if the input voltage is 36V, then ten LEDs can be driven.