The slim RACPRO1-T960 is a high reliability, three phase AC input DIN rail mount power supply with 24V and 48V output variations in extremely compact dimensions of 135 x 155.7mm with a width of only 80mm. It is specially designed for demanding applications in the harsh industrial automation field with an extended mains input surge immunity of up to 6kV and return voltage immunity >35/63V at the output making it suitable for safe operation against back feeding loads like decelerating motors and inductors. These units will deliver up to 960W over the full -40°C to +60°C ambient temperature range with only convection cooling. An Thermal Power Bonus of up to 1152W at 45°C plus a power boost of up to 150% for 6s makes them suitable for powering highly inductive or capacitive loads. The unique and innovative modern design with 25° push-in connectors allows easy tool-less installation or replacement. The product is certified according to the global safety standards IEC/EN/UL 62368-1, IEC/EN/UL 61010- 1 and IEC/EN/UL/CSA 61010-2-201. Electromagnetic radiated and conducted emissions are compliant to heavy industrial EN 61000-6-4 Class B emission standard and EN 61000-6-2 immunity standard.
| Attributes | RACPRO1-T960/24 |
|---|---|
| Product Category | AC/DC |
| Power (W) | 960 |
| Isolation | Isolated |
| Vin (V) | 320 - 575 |
| Main Vout (V) | 24 to 28 |
| Nr. of Outputs | Single |
| Iout 1 (mA) | 40000 |
| Isolation (kV) | 5 |
| Mounting Type | DIN-Rail |
| Package Style | DIN-Rail (IP20) |
| Length (mm) | 135 |
| Width (mm) | 80 |
| Height (mm) | 155.7 |
| Certifications | CB, CE, EN 61010-1, EN 62368-1, UL 62368-1 |
| MIN Operating Temp (°C) | -40 |
| MAX Operating Temp (°C) | 60 |
| Protections | OCP, OVP, SCP |
| Trim Pin Output Voltage Adjustment | ON-BOARD POTENTIOMETER |
| Directives | REACH, RoHS 2+ (10/10), WEEE |
| Packaging Type | Single Box |
| Warranty | 3 Years |
| Regulation | Regulated |
| タイトル | Type | 日付 |
|---|---|---|
| RACPRO1-T960.pdf | Datasheet | |
| RACPRO1-Txxx_installation_guide.pdf | Installation | 2025/02/26 |
| Introducing the RACPRO1.pdf | 2025/02/03 | |
| RACPRO1-T960.STEP | 2D/3D | 2024/11/05 |
|---|---|---|
| The New RACPRO1 Triple Phase Series from 240 - 960W | Links | 2026/02/26 |