RACPRO1-T960 Series
  • Slim Design (80mm) with 25° Push-In connectors
  • Fast tool-less mounting and demounting
  • PFC >0.9 and Active Inrush Current Limitation
  • DC-Input Range 430V to 815V/850V 10s
  • Highest Efficiency up to 97.1%
  • Full Power -40°C/+60°C, Boost Power 150%/6s
  • Thermal Power Bonus up to 120%/45°C
  • Charging & Parallel Operation
  • Highest Lifetime Expectancy 80.000h/40°C
  • DC-OK-Signal
  • Reduced no load power consumption 2.1W-2.7W
  • Extended surge immunity 2.5kV/6kV
  • 3 year warranty
The slim RACPRO1-T960 is a high reliability, three phase AC input DIN rail mount power supply with 24V and 48V output variations in extremely compact dimensions of 135 x 155.7mm with a width of only 80mm. It is specially designed for demanding applications in the harsh industrial automation field with an extended mains input surge immunity of up to 6kV and return voltage immunity >35/63V at the output making it suitable for safe operation against back feeding loads like decelerating motors and inductors. These units will deliver up to 960W over the full -40°C to +60°C ambient temperature range with only convection cooling. An Thermal Power Bonus of up to 1152W at 45°C plus a power boost of up to 150% for 6s makes them suitable for powering highly inductive or capacitive loads. The unique and innovative modern design with 25° push-in connectors allows easy tool-less installation or replacement. The product is certified according to the global safety standards IEC/EN/UL 62368-1, IEC/EN/UL 61010- 1 and IEC/EN/UL/CSA 61010-2-201. Electromagnetic radiated and conducted emissions are compliant to heavy industrial EN 61000-6-4 Class B emission standard and EN 61000-6-2 immunity standard.
reddot winner 2025 industrial design logo
Main Vout (V)
  • Min
  • Nom
  • Max
  • Iout 1 (mA)
  • Min
  • Nom
  • Max
  •   Part Number Power (W) Isolation Vin (V) Main Vout (V) Iout 1 (mA) Package Style
    1 RECOM | RACPRO1-T960/24 | AC/DC, DIN-Rail, 960W, Single Output
    Focus
    960 Isolated 320 - 575 24 to 28 40000 DIN-Rail (IP20)
    2 RECOM | RACPRO1-T960/48 | AC/DC, DIN-Rail, 960W, Single Output
    Focus
    960 Isolated 320 - 575 48 to 56 20000 DIN-Rail (IP20)
    Attributes RACPRO1-T960
    Product Category AC/DC
    Power (W) 960
    Isolation Isolated
    Vin (V) 320 - 575
    Nr. of Outputs Single
    Isolation (kV) 5
    Mounting Type DIN-Rail
    Package Style DIN-Rail (IP20)
    Length (mm) 135
    Width (mm) 80
    Height (mm) 155.7
    Certifications CB, CE, EN 61010-1, EN 62368-1, UL 62368-1
    MIN Operating Temp (°C) -40
    MAX Operating Temp (°C) 60
    Protections OCP, OVP, SCP
    Trim Pin Output Voltage Adjustment ON-BOARD POTENTIOMETER
    Directives REACH, RoHS 2+ (10/10), WEEE
    Packaging Type Single Box
    Warranty 3 Years
    Regulation Regulated
      Part Number Power (W) Vout 1 (V) Vin (V) Mounting Type
    960 24 320 - 575 DIN-Rail
    960 48 320 - 575 DIN-Rail
    All of our AC/DC converters contain a built-in Under Voltage Lock-Out (UVLO) function that will disable the converter if the input voltage is too low to stop the input current getting too high. The UVLO is typically set to around 80V AC.
    The inrush current is dependent on the converter, the load (especially the capacitive load) and the impedance of the primary power supply. Therefore, there is no recommended value for the inrush limiting inductor as this need to be individually worked out for each application. Having said that, usually 22µH~100µH is a good starting point.
    2- The plastic case is 1/3 filled and allowed to rest.
    3- The pre-tested converter pcb is inserted into the case and 2/3 filled and allowed to rest.
    5- The case is sealed with a harder grade of epoxy and baked at 50°C for one hour to cure.
    The silicone rubber potting process is as follows:
    1- The pre-mixed silicone rubber compound is injected into the case
    3- The case is topped up to the fill level
    4- The converters are put aside to cure at room temperature.
      Series Description
    1 RECOM | RACPRO1-4SP Series | AC/DC, DIN-Rail, 4 Channels Output
    4-Channel 10A e-Fuse Load switch, 4-Channel 5A e-Fuse Load switch
    2 RECOM | RACPRO1-RD Series | AC/DC, DIN-Rail, Single Output
    Focus New
    40A Redundancy Module