REDIIN120 Series
  • Universal input voltage range 90-264VAC
  • Built-In constant current circuit
  • Three output variations 12V, 24V and 48V available
  • Adjustable output voltage range ±10%
  • High power density with efficiency up to 89.5%
  • Temperature range -30°C to +70°C
  • Cold start capability -40°C
  • Reduced no load power consumption <0.21W
  • Width only 30mm
  • Low weight only 450g
  • 3 years warranty
The REDIIN120 DIN rail power supply series is designed for cost sensitive users to fulfill essential features, needed for many general industrial applications, without compromising on quality and reliability in the Basic Features Market segment. The REDIIN120 series delivers 120W output power in an extremely compact dimension of only 123.6 x 30.0 x 116.8mm. Three adjustable output variations from 12V, 24V to 48V are available. The convection-cooled units will operate full power from -30°C to +50°C (230VAC). It can operate in constant current mode, making it suitable for inductive and capacitive loads. The product is certified according to safety standards IEC/EN/UL 62368-1, IEC/EN/UL 61010-1 and IEC/EN/UL/CSA 61010-2-201. Electromagnetic radiated and conducted emissions are compliant to heavy industrial EN 61000-6-4 Class B Emission standard and EN 61000-6-2 Immunity standard. The product complies with environmental protection requirements as per RoHS Directive.
Main Vout (V)
  • Min
  • Nom
  • Max
  • Iout 1 (mA)
  • Min
  • Nom
  • Max
  •   Part Number Power (W) Isolation Vin (V) Main Vout (V) Iout 1 (mA) Package Style
    1 RECOM | REDIIN120-12 | AC/DC, DIN-Rail, 120W, Single Output
    Focus
    120 Isolated 90 - 264 10.8 to 13.2 10000 DIN-Rail
    2 RECOM | REDIIN120-24 | AC/DC, DIN-Rail, 120W, Single Output
    Focus
    120 Isolated 90 - 264 21.6 to 26.4 5000 DIN-Rail
    3 RECOM | REDIIN120-48 | AC/DC, DIN-Rail, 120W, Single Output
    Attributes REDIIN120
    Product Category AC/DC
    Power (W) 120
    Isolation Isolated
    Vin (V) 90 - 264
    Nr. of Outputs Single
    Isolation (kV) 3
    Mounting Type DIN-Rail
    Package Style DIN-Rail
    Length (mm) 124.5
    Width (mm) 30
    Height (mm) 116.8
    Certifications CB, CE, EN 55032, EN 61010-1, EN 62368-1, UL 62368-1
    MIN Operating Temp (°C) -30
    MAX Operating Temp (°C) 50
    Protections OCP, OTP, OVP, SCP
    Trim Pin Output Voltage Adjustment +/-10%
    Directives REACH, RoHS 2+ (10/10), WEEE
    Packaging Type Cardboard Box
    Warranty 3 Years
    Regulation Regulated
      Part Number Power (W) Vout 1 (V) Vin (V) Mounting Type
    120 12 90 - 264 DIN-Rail
    120 24 90 - 264 DIN-Rail
    Documents & Media
    Title Type Date
    REDIIN120.pdf Datasheet
    REDIIN120_installation_guide.pdf Installation Apr 10, 2024
    All of our AC/DC converters contain a built-in Under Voltage Lock-Out (UVLO) function that will disable the converter if the input voltage is too low to stop the input current getting too high. The UVLO is typically set to around 80V AC.
    The inrush current is dependent on the converter, the load (especially the capacitive load) and the impedance of the primary power supply. Therefore, there is no recommended value for the inrush limiting inductor as this need to be individually worked out for each application. Having said that, usually 22µH~100µH is a good starting point.
    2- The plastic case is 1/3 filled and allowed to rest.
    3- The pre-tested converter pcb is inserted into the case and 2/3 filled and allowed to rest.
    5- The case is sealed with a harder grade of epoxy and baked at 50°C for one hour to cure.