RACPRO1-S480 Series
  • Slim Design (52mm) with 25° Push-In connectors
  • Active Power Factor Correction 0.95
  • Active Inrush Current Limit
  • DC-Input Range 88-370VDC
  • Highest Efficiency up to 95.4%
  • Full Power -40°C/+60°C, Boost Power 150%/5s
  • Thermal Power Bonus 120%/45°C
  • Lifetime Expectancy 122khrs/ 40°C/ 75% load
  • DC-OK Signal; Load Indication LED
  • Constant Current or Parallel Mode switchable
  • Reduced no load power consumption typ. 1.7W
  • Made in Europe
  • 3 year warranty
The slim RACPRO1-S480 is a high reliability, single phase AC input, 480W DIN Rail mount power supply with output 24V or 48V in extremely compact dimensions of 135 x 155.0mm with a width of only 52mm. It is specially designed for demanding applications in the harsh industrial automation field with an extended return voltage immunity making it suitable for safe operation against back feeding loads like decelerating motors and inductors. These units will deliver up to 480W over the full -40°C to +60°C ambient temperature range with only convection cooling. An extended power bonus of up to 576W at 45°C plus a power boost of up to 150% for 5s makes them suitable for powering highly inductive or capacitive loads. The unique and innovative modern design with 25° push-in connectors allows easy tool-less installation or replacement. The product is certified according to the global safety standards IEC/EN/UL 61010-1 and IEC/EN/UL/CSA 61010-2-201. Electromagnetic radiated and conducted emissions are compliant to heavy industrial EN 61000-6-4 Class B emission standard and EN 61000-6-2 immunity standard.
Main Vout (V)
  • Min
  • Nom
  • Max
  • Iout 1 (mA)
  • Min
  • Nom
  • Max
  •   Part Number Power (W) Isolation Vin (V) Main Vout (V) Iout 1 (mA) Package Style
    1 RECOM | RACPRO1-S480/24 | AC/DC, DIN-Rail, 480W, Single Output
    Focus New
    480 Isolated 85 - 277 24 to 28 20000 DIN-Rail (IP20)
    2 RECOM | RACPRO1-S480/48 | AC/DC, DIN-Rail, 480W, Single Output
    Focus New
    480 Isolated 85 - 277 48 to 56 10000 DIN-Rail (IP20)
    Attributes RACPRO1-S480
    Product Category AC/DC
    Power (W) 480
    Isolation Isolated
    Vin (V) 85 - 277
    Nr. of Outputs Single
    Isolation (kV) 4
    Mounting Type DIN-Rail
    Package Style DIN-Rail (IP20)
    Length (mm) 135
    Width (mm) 52
    Height (mm) 155
    Certifications CB, CE, EN 61010-1
    MIN Operating Temp (°C) -40
    MAX Operating Temp (°C) 60
    Protections OCP, OVP, SCP
    Trim Pin Output Voltage Adjustment POTENTIOMETER
    Directives REACH, RoHS 2+ (10/10), WEEE
    Packaging Type Single Box
    Operating Modes CC, CV
    Warranty 3 Years
    Regulation Regulated
      Part Number Power (W) Vout 1 (V) Vin (V) Mounting Type
    480 24 85 - 277 DIN-Rail
    480 48 85 - 277 DIN-Rail
    All of our AC/DC converters contain a built-in Under Voltage Lock-Out (UVLO) function that will disable the converter if the input voltage is too low to stop the input current getting too high. The UVLO is typically set to around 80V AC.
    The inrush current is dependent on the converter, the load (especially the capacitive load) and the impedance of the primary power supply. Therefore, there is no recommended value for the inrush limiting inductor as this need to be individually worked out for each application. Having said that, usually 22µH~100µH is a good starting point.
    2- The plastic case is 1/3 filled and allowed to rest.
    3- The pre-tested converter pcb is inserted into the case and 2/3 filled and allowed to rest.
    5- The case is sealed with a harder grade of epoxy and baked at 50°C for one hour to cure.
    The silicone rubber potting process is as follows:
    1- The pre-mixed silicone rubber compound is injected into the case
    3- The case is topped up to the fill level
    4- The converters are put aside to cure at room temperature.
      Series Description
    1 RECOM | RACPRO1-4SP Series | AC/DC, DIN-Rail, 4 Channels Output
    Focus
    4-Channel 10A e-Fuse Load switch, 4-Channel 5A e-Fuse Load switch
    2 RECOM | RACPRO1-RD Series | AC/DC, DIN-Rail, Single Output
    40A Redundancy Module