REDIIN120-48
  • Universal input voltage range 90-264VAC
  • Built-In constant current circuit
  • Three output variations 12V, 24V and 48V available
  • Adjustable output voltage range ±10%
  • High power density with efficiency up to 89.5%
  • Temperature range -30°C to +70°C
  • Cold start capability -40°C
  • Reduced no load power consumption <0.21W
  • Width only 30mm
  • Low weight only 450g
  • 3 years warranty
The REDIIN120 DIN rail power supply series is designed for cost sensitive users to fulfill essential features, needed for many general industrial applications, without compromising on quality and reliability in the Basic Features Market segment. The REDIIN120 series delivers 120W output power in an extremely compact dimension of only 123.6 x 30.0 x 116.8mm. Three adjustable output variations from 12V, 24V to 48V are available. The convection-cooled units will operate full power from -30°C to +50°C (230VAC). It can operate in constant current mode, making it suitable for inductive and capacitive loads. The product is certified according to safety standards IEC/EN/UL 62368-1, IEC/EN/UL 61010-1 and IEC/EN/UL/CSA 61010-2-201. Electromagnetic radiated and conducted emissions are compliant to heavy industrial EN 61000-6-4 Class B Emission standard and EN 61000-6-2 Immunity standard. The product complies with environmental protection requirements as per RoHS Directive.
Attributes REDIIN120-48
Product Category AC/DC
Power (W) 120
Isolation Isolated
Vin (V) 90 - 264
Main Vout (V) 43.2 to 52.8
Nr. of Outputs Single
Iout 1 (mA) 2500
Isolation (kV) 3
Mounting Type DIN-Rail
Package Style DIN-Rail
Length (mm) 124.5
Width (mm) 30
Height (mm) 116.8
Certifications CB, CE, EN 55032, EN 61010-1, EN 62368-1, UL 62368-1
MIN Operating Temp (°C) -30
MAX Operating Temp (°C) 50
Protections OCP, OTP, OVP, SCP
Trim Pin Output Voltage Adjustment +/-10%
Directives REACH, RoHS 2+ (10/10), WEEE
Packaging Type Cardboard Box
Warranty 3 Years
Regulation Regulated
書類
タイトル Type 日付
REDIIN120.pdf Datasheet
REDIIN120.STEP 2D/3D 2024/04/10
REDIIN120_installation_guide.pdf Installation 2024/04/10
全てのAC/DCコンバーターには、入力電圧が低すぎて入力電流が高くなりすぎるのを防ぐためにコンバータを停止する低電圧ロックアウト(UVLO)機能が組み込まれています。 UVLOは通常、約80V ACに設定されます。
通常、標準品の修正と、フルカスタムの2つの選択があります。
突入電流は、コンバータ、負荷(特に容量性負荷)、および一次電源のインピーダンスに依存します。したがって、突入電流制限インダクタの推奨値はありません。これはアプリケーションごとに個別に算出する必要があるためです。とはいえ、通常は22µH〜100µHを出発点とすれば良いでしょう。