RACM100-15S
  • Long 5 year warranty
  • 2MOPP/250VAC
  • Suitable for built in Class II applications
  • Wide input voltage range (85-264VAC)
  • Low leakage current (<75µA)
  • 5000m operation
  • Active power factor correction
  • Connector set available
The RACM100 is a compact 3” x 2” high efficiency AC/DC power supply with 2xMOPP 3rd Ed. safety approval for medical applications. The range has now been extended to include open frame models (/OF suffix). Like the original enclosed versions, the RACM100/OF series are space-saving universal input voltage power supplies (85-264VAC), with 4kVAC isolation, PFC, no minimum load and can be used at ambient temperatures of between -25°C and +85°C. The 12V, 15V, 24V or 48V output voltages are fully protected and have tolerances of less than ±0.2% over the entire input voltage range and less than ±0.5% over the entire load range. The RACM100/OF series is certified to medical safety standard IEC/ES/EN-60601-1 3rd Edition and feature BF rated outputs with less than 75µA leakage current. It has a built-in Class B EMI filter and comes with a five year warranty.
Attributes RACM100-15S
Product Category AC/DC
Power (W) 100
Isolation Isolated
Vin (V) 85 - 264
Main Vout (V) 13.5 to 16.5
Nr. of Outputs Single
Iout 1 (mA) 6670
Isolation (kV) 4
Mounting Type Connector
Package Style Enclosed 3"x2"
Length (mm) 91.4
Width (mm) 62
Height (mm) 39.2
MIN Operating Temp (°C) -25
MAX Operating Temp (°C) 60
Protections OLP, OVP, SCP
Trim Pin Output Voltage Adjustment +/-10%
Directives REACH, RoHS 2+ (10/10)
Packaging Type Cardboard Box
Warranty 5 Years
Regulation Regulated
書類
タイトル Type 日付
RACM100.pdf Datasheet
RACM100.step 2D/3D 2019/07/24
全てのAC/DCコンバーターには、入力電圧が低すぎて入力電流が高くなりすぎるのを防ぐためにコンバータを停止する低電圧ロックアウト(UVLO)機能が組み込まれています。 UVLOは通常、約80V ACに設定されます。
通常、標準品の修正と、フルカスタムの2つの選択があります。
突入電流は、コンバータ、負荷(特に容量性負荷)、および一次電源のインピーダンスに依存します。したがって、突入電流制限インダクタの推奨値はありません。これはアプリケーションごとに個別に算出する必要があるためです。とはいえ、通常は22µH〜100µHを出発点とすれば良いでしょう。